Oleje tłoczone na zimno - Skarby Natury

Idź do spisu treści

Menu główne:

Oleje tłoczone na zimno

Oferta
Olej lniany złocisty – z nasion lnu złocistego odm. „Oliwin”.
Olej z nasion lnu złocistego odmiany Oliwin. Len odmiany Oliwin uprawiamy w naszym gospodarstwie w sposób ekologiczny pod nadzorem jednostki certyfikującej. Odmiana Oliwin jest pierwszą w Polsce odmianą o złotych nasionach wychodowaną przez Instytut Hodowli Roślin w Strzelcach. Odmiana ta ma w swym składzie biochemicznym wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) zwłaszcza omega – 3.

Olej lniany złocisty zawiera niezbędne w żywieniu człowieka wielonienasycone kwasy tłuszczowe znane, jako omega-3 (53,52%) i omega-6.
 
Według „Norm żywienia dla populacji polskiej” wyd. Instytut Żywności i Żywienia wielonienasycone kwasy tłuszczowe nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka, dlatego muszą być dostarczone z pożywieniem w niezbędnych ilościach.

W ludzkim organizmie NNKT nie mogą być syntetyzowane, ponieważ człowiek nie posiada odpowiednich enzymów, umożliwiających tworzenie wiązań podwójnych w pozycjach łańcucha przy 6 lub przy 3 węglu, licząc od strony grupy metylowej – CH3. Takie układy enzymatyczne występują tylko w roślinach. Jeżeli niezbędne kwasy dostarczane są z pożywieniem, to w drodze przemian wewnątrzustrojowych mogą z nich powstawać kolejne kwasy tłuszczowe. Koniecznie muszą być dostarczane z pożywieniem, stąd używane jest określenie „niezbędne” po to, by podkreślić konieczność obecności tych kwasów w pożywieniu człowieka (Ziemlański Ś. Normy żywienia człowieka – Fizjologiczne podstawy. Wyd. Lekarskie PZWL. 2001).

Olej Lniany o znakomitym smaku i zapachu wyprodukowany według starej metody tłoczenia na zimno, która polega na produkcji oleju w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu składniki oleju (głównie wrażliwe na temperaturę (NNKT - nienasycone kwasy tłuszczowe) zachowują swoje właściwości biologiczne. Łyżeczka oleju zabezpiecza dzienne potrzeby organizmu w NNKT.
 
Zastosowanie:
Olej lniany z nasion lnu złocistego zalecany jest w diecie dr. Budwig http://dietabudwigowa.pl/, http://www.budwig.pl/ , dlatego często nazywany jest jako Olej Budwigowy.
http://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-jak-dziala

Sposób użycia:
Można spożywać od 2 do 6 łyżek stołowych oleju lnianego dziennie jako dodatek do posiłków. Z oleju lnianego można przyrządzać również pastę z chudym białym serem. W tym celu należy zmiksować olej lniany z 12,5 dkg chudego białego sera z dodatkiem chudego kefiru bądź jogurtu. Olej z serem należy miksować do momentu otrzymania pasty o konsystencji majonezu. Pastę można podawać na słodko lub słono z dodatkiem warzyw, ziół lub owoców.
 
Przechowywanie:
Przechowywać w temp. 4-10°C, w szczelnie zamkniętej butelce, z dala od źródeł światła. Po otwarciu butelki zaleca się spożycie w ciągu sześciu tygodni.
 
 
Olej lniany tradycyjny z nasion lnu brązowego – odm. „Szafir”.
Len odmiany „Szafir” uprawiamy w naszym gospodarstwie w sposób ekologiczny. Poprzez tłoczenie metodą "na zimno", która polega na produkcji oleju w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu składniki oleju (głównie wrażliwe na temperaturę (NNKT) nienasycone kwasy tłuszczowe) zachowują swoje właściwości biologiczne otrzymuje się olej wysokiej jakości. Olej lniany zimno tłoczony nieoczyszczony, bez dodatku „utrwalaczy”, a więc taki jak nasz nie jest dostępny w sklepach spożywczych ze względu na nietrwałość kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Kwasy te ulegają pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania http://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-olej-lniany-2. Z tego względu okres przechowywania oleju jest krótki i należy przechowywać go w warunkach chłodniczych bez dostępu światła i powietrza. Po otwarciu butelki zaleca się spożycie oleju w ciągu sześciu tygodni.

Zastosowanie: Znakomity jest do ziemniaków, kasz, pieczywa, sera , ryb-śledzi, mięs, wszelkich warzywnych sałatek i surówek a szczególnie cebuli i czosnku, do sosu Winegret i majonezu.

Przechowywanie: Przechowywać w temp. 4-10°C, w szczelnie zamkniętej butelce, z dala od źródeł światła.
Olej z lnianki zwany rydzowym
Olej ten uzyskiwany z nasion tradycyjnej rośliny lnianka oleista uprawianej w naszym gospodarstwie. Roślina ta w gwarze ludowej nazywana jest rydzem stąd nazwa olej rydzowy.
Zapach ma przyjemny, o umiarkowanym nasileniu i mocnym, soczystym aromacie. Zawiera w swoim składzie ponad 54 % kwasu Omega—3. Olej lniankowy można przechowywać zdecydowanie dłużej niż inne oleje o podobnym składzie oraz proporcji nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród innych tego typu produktów wyróżnia się też swym specyficznym smakiem, z wyczuwalną nutą cebuli i gorczycy.

Zastosowanie: Zastosowanie oleju rydzowego w regionalnych potrawach i daniach pozostaje niezmienne od stuleci. Jego smak i aromat świetnie harmonizuje ze wszelkimi potrawami, do których dodaje się drobno pokrojoną cebulę i czosnek. Ze względu na dość wysoki punkt rozkładu, olej rydzowy można używać do smażenia.

Przechowywanie: Przechowywać w temp. 4-10°C, w szczelnie zamkniętej butelce, z dala od źródeł światła.
Olej rzepakowy
Do produkcji oleju rzepakowego używamy nasion rzepaku uprawianego w naszym ekologicznym gospodarstwie. Właśnie dlatego, że do uprawy rzepaku nie używamy środków chemicznych nasz olej rzepakowy charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i aromatem. Olej ten tłoczony jest na zimno dzięki czemu zachowuje naturalne właściwości nasion, z których został wyprodukowany. Jest całkowicie naturalny, nie oczyszczany. Nie zawiera konserwantów. Wg. badań olej rzepakowy charakteryzuje się najbardziej optymalnym dla człowieka składem  i wzajemnym stosunkiem kw. Omega – 3 do Omega -6.

Zastosowanie:
Najlepiej spożywać na surowo do wszelkiego rodzaju surówek, sałatek, kasz, białego sera czy wprost z pajdą chleba cebulką. Na oleju rzepakowym można też przyrządzać potrawy smażone. Wyjątkowo smakują placki ziemniaczane  czy ryby smażone właśnie na tym oleju.

Przechowywanie: Przechowywać w temp. 4-10°C, w szczelnie zamkniętej butelce, z dala od źródeł światła. 
Olej z ostropestu plamistego
Ostropest plamisty (Silybum marianum). Nazwę Silybum nadał grecki lekarz Dioscorides w 100 r. p.n.e., pochodzi od okazałych purpurowych, czerwono fioletowych kwiatów przypominających oset. Liście ostropestu mają białe nieregularne plamy przypominające deseń marmuru. Ostropest jest rośliną  zawierającą w swym składzie naturalną sylimarynę, która korzystnie wpływa na pracę wątroby i dróg żółciowych.  Oczyszcza organizm. Ostropest plamisty jest ziołem, które stosowane było już w starożytnej Grecji I Rzymie. Przeprowadzono do tej pory już ponad 300 badań naukowych, które potwierdziły skuteczność ostropestu plamistego, szczególnie w leczeniu schorzeń wątroby.
W naszym gospodarstwie uprawiamy ostropest plamisty w sposób ekologiczny. Olej tłoczymy na zimno nie stosujemy żadnych konserwantów czy polepszaczy. Olej jest nierafinowany, nieoczyszczany i niefiltrowany. Ma delikatny neutralny smak. Możemy go używać do sałatek, surówek, twarogu itp. Stosować wyłącznie na zimno.
Olej z czarnuszki
Opis produktu zamieścimy niebawem.
Olej z wiesiołka
Opis produktu zamieścimy niebawem.
Olej z gorczycy białej
Opis produktu zamieścimy niebawem.
Olej z krokosza barwierskiego
Opis produktu zamieścimy niebawem.
Olej z pestek dyni
Opis produktu zamieścimy niebawem.
Olej słonecznikowy
Opis produktu zamieścimy niebawem.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego